Ziemia Święta. A ty Betlejem Efrata…

Betlejem w języku hebrajskim oznacza „Dom chleba”, a w arabskim „dom mięsa”. Betlejem, nazywany także „Efrata” (urodzajny) i „miastem Dawidowym”, bo tam urodził się Dawid i został namaszczony na króla Izraelskiego.

Betlejem znajduje się w odległości około 10 km. od Jerozolimy, położone jest na zboczu skalistego wzgórza ok. 770 p. m. n. p. m. Pierwsza wzmianka o Betlejem związana jest z Rachelą – umiłowaną żoną Jakuba, która zmarła w drodze i została pochowana w Betlejem (Rdz 35,19).

W Betlejem to czy się najistotniejsza część akcji wspaniałej Księgi Rut, która jest nowelą historyczną, ukazującą postać Rut Moabitki, która poprzez małżeństwo z Boozem weszła do genealogii Dawida oraz Jezusa.

Betlejem jest również miejscem, w którym Dawid został namaszczony na króla. Wzmianka o tym znajduje się w pierwszej księdze Samuela (1 Sm 16,1-13).

Kaplica Kalsztoru w Betlejem
Kaplica Kalsztoru w Betlejem

Jest z tym związana ciekawa historia. Mianowicie Mała Arabka, czyli bł. Maria od Jezusa Ukrzyżowanego OCD, pierwsza beatyfikowana Palestynka, zakładając wraz z siostrami klasztor karmelitański w Betlejem, wskazała na grotę, w której to wydarzenie miało miejsce.

Mało kto wie o tym, że właśnie na tej historycznej grocie zbudowany jest klasztor Sióstr Karmelitanek Bosych w Betlejem. przyjmuje on kształt wieży Dawidowej i jako jedyny klasztor karmelitański na świecie jest okrągły. Współcześnie klasztor i pamiątki po bł. Arabki są dostępne dla zwiedzających, sama grota znajduje się jednak na terenie klauzury.

Prorok Micheasz, zapowiadając przyszłego Mesjasza, podaje miejsce Jego narodzenia. W proroczej wizji i świadomości narodu, Betlejem jest więc miastem wybranym, oczekującym czasu swojego nawiedzenia (Mi 5, 1-4). Zapowiedź wypełniła się, gdy nadeszła pełnia czasu i Bóg zesłał Syna swego, narodzonego z Niewiasty (Ga 4,4). Łukasz precyzuje, że Maryja porodziwszy Syna, owinęła go w pieluszki, i położyła go w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie (Łk 2,7). Protoewangelia Jakuba precyzuje, że miejsce narodzenia Jezusa znajdowało się w grocie skalnej, jakich wiele było w okolicach Betlejem, służyły one pasterzom i ich trzodom za schronienie.

Dziś na miejscu groty, w której według tradycji narodził się Jezus znajduje się Bazylika Bożego Narodzenia. Miejsce to, otoczone czcią przez pierwszych nawróconych Żydów, sprofanowana w kolejnych wiekach przez kult Adonisa , dopiero po edykcie Mediolańskim, w 326 r. zostało uhonorowane świątynią za sprawą świętej Heleny, matki Konstantyna Wielkiego.

Źródła:

W Ojczyźnie Chrystusa, Kraków 2009, s. 66-81.

Karmel w Ziemi Świętej, Kraków 2000.

Dodaj komentarz